הפנים – מה הן מבשרות לנו?

הפנים, מעבר להיותן איבר תקשורתי “מזמין” (או לא?!…), הן איבר המכיל ארבעה מהחושים, ולפעמים אף מהווה “כרטיס ביקור” הפותח או, לא עלינו…, סוגר דלתות; יש בהן ללמדנו מעט על האדם העומד מולנו, לפתוח צוהר אל פנימיותו, תכונותיו וגם אל בריאותו הפיזיולוגית.

העיניים כ”ראי הנפש”- האם ניכר בהן הניצוץ, ה- Shen ע”פ הרפואה הסינית, התאווה לחיים? או שמא הן ריקות, חסרות את אותו כוח חיים, מלמדות על הדיכאון, אוזלת היד והקמילה של האדם?!

“רואים לך בעיניים”- כמילות שיר ידוע.

גלגל העין משקף כבד, כליות ומרה.

כשיש כהות מתחת לעיניים, לדוגמא, נתייחס לתפקוד הכבד, להוציא מהכלל מוצא עדתי כגון תימן, עיראק, פרס, כורדיסטאן וקווקז.

נפיחות מתחת לעיניים- תוביל אותנו לבדוק תפקוד כליות והפרעות בספיגת הנוזלים.

קמט/חריץ בין הגבות – יצביע בד”כ על דפוסי התנהגות הקשורים במתח, כעס, ויתכן אף צבירת טינה.

ככל שהחריצים משמעותיים יותר, עמוקים יותר, כן גם הדפוסים המאפיינים.

חריצים או קמטים רוחביים במצח – מזמינים אותנו לבדוק עד כמה האדם שלפנינו שקוע במחשבותיו, מושפע מהן או אולי מותש מהן. במקביל מתייחס אזור זה לתפקוד קיבה, טחול ומערכת העיכול.

הגבות משקפות את אזור השכמות והכתפיים. במרכז הגבה ישנה נקודת אקסטרה, ע”פ הרפואה הסינית, המשחררת כאבי ראש ו/או עיניים הקשורים אנרגטית למרידיאנים של כיס המרה והכבד, המושפעים ממצבים של סטרס מצטבר, כעס בכמות רבה, לאורך זמן, לעיתים קרובות ועוד.

אזור הלחיים מתייחס לריאות. אם נמצא שם חוסר חיות, לחיים נפולות או סממנים נוספים, ניתן תשומת לב לתפקוד הריאות.

ע”פ הרפואה הסינית פצעונים המופיעים באמצע הלחי, ואין הכוונה לפצעי אקנה של גיל ההתבגרות, יכולים להעיד על ציסטה בשחלות.

משמע, הפנים נותנות לנו גם היבט אבחנתי למצב הגניקולוגי של האדם.

לדוגמא, קו אופקי/קמט שנמצא על השפה העליונה יכול להצביע על בעיות גניקולוגיות, דיסמנוריאה (דיסהרמוניה במחזור), כריתת רחם וכו’.

קמטים אנכיים מסביב לשפתיים מעידים על מצב הפוריות, על חסר הורמונלי בגוף.

הסינים אומרים כי כשמופיע אצל אישה מבוגרת הרבה סימנים אנכיים, זה מעיד על התרוקנות השחלות.

הסנטר משקף מערכת רבייה ומערכת פוריות.

אם מופיעים גירוי ופצעונים ברמה של 95% מהאזור, הדבר מעיד בדר”כ על פטרייה ואגינלית. כשהנושא יטופל, הגירוי והפצעים על הסנטר יעברו כלא היו.

פינות צנוחות של השפתיים יכולות להעיד על ציסטות. כשקמט הצחוק אצל נשים נפול, יכול להעיד הדבר על נטייה לצניחת רחם, ואילו קמט צחוק מוגדל אצל גברים יכול להראות על ערמונית מוגדלת.

את הלב ניתן לראות באף. במקרה של אף אדום, ספוגי, פצעוני או שומני, נתייחס לתפקוד הלב.

הפועלים ע”פ הרפואה הסינית מתייחסים לכל נקודת ציון כנ”ל או לאיברים הפיסיולוגים המיוחסים (קרי, כבד, כליות, ריאות וכו’), בהקשר לפילוסופיה הסינית, המשייכת אנרגיה, צבע, טעם, רגש, מז”א, שעה ביממה ועוד כהנה וכהנה, לכל איבר ואיבר.

מתוך הנאמר מעלה ניתן ללמוד כי נוסף לאבחון ע”פ הפנים, ניתן אף לטפל בגוף ובנפש דרכן. בידיים נקיות, עם/בלי קרם או שמן, רצוי לבצע עיסוי עדין בפנים ולהתייחס לכל איבר ואיבר בתנועות משיכה, לחיצה, דחיפה, סחיטה וניעור, החל מהמצח כלפי מטה/חוץ, מבלי לפסוח על האוזניים ומאחוריהן, עד לצוואר. לשלב נשימה מודעת בפעילות ועם כל נשיפה איטית תבוא לחיצה או משיכה/דחיפה, וכך הלאה. התוצאות והתשואות לא תאחרנה לבוא.